Odnośniki
- Ułatwienia dostępu
-
Strona Podmiotowa Biuletynu Informacji Publicznej
https://www.bip.gov.pl -
Ważne strony
Ważne strony
-
Prześlij uwagę, zgłoszenie
Przesyłanie uwagi, zgłoszenia
-
Fotokod tej strony
Fotokod z linkiem do tej strony
Treść strony
KARTA DUŻEJ RODZINY
Kto może skorzystać z częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczącego rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny?
Z powyższego zwolnienia może skorzystać właściciel nieruchomości, który spełnił następujące warunki:
- złożył do ZM GOAP prawidłowo wypełnioną deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której ujął zamieszkującą na nieruchomości rodzinę składającą się z co najmniej 6 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny;
- zadeklarował selektywny sposób gromadzenia odpadów komunalnych;
- dołączył do deklaracji załącznik DOP-3 (wykaz numerów Kart Dużej Rodziny dotyczący rodzin wielodzietnych zamieszkujących nieruchomość).
Jaka jest wysokość zwolnienia?
Zwolnienie ustalono ponad kwotę przekraczającą:
- w przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem, w którym znajdują się więcej niż 4 lokale mieszkalne - 125,00 zł;
- w przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem, w którym znajdują się nie więcej niż 4 lokale mieszkalne - 140,00 zł.
Oznacza to, iż opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnosi się jedynie za 5 osób będących członkami rodziny wielodzietnej zamieszkujących daną nieruchomość, a każda szósta i kolejna osoba w wyżej wymienionej rodzinie nie powoduje wzrostu miesięcznej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Od kiedy przysługuje zwolnienie?
Zwolnienie przysługuje od momentu złożenia prawidłowo wypełnionej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wraz z prawidłowo wypełnionym załącznikiem DOP-3. W przypadku złożenia deklaracji bez załącznika DOP-3 zwolnienie nie może być zastosowane.
W jaki sposób wypełnić załącznik DOP-3?
- w polu „Załącznik do deklaracji złożonej w dniu …..” należy wpisać datę deklaracji, której dotyczy wskazany Załącznik;
- w polu „Adres nieruchomości, na której powstają odpady komunalne:….” należy wskazać adres wskazany w deklaracji w części C;
- w polu „Numer Karty Dużej Rodziny” należy podać numery kart wszystkich członków rodziny wielodzietnej zamieszkujących daną nieruchomość;
- pola „Ulica”, „Numer domu”, „Numer lokalu” dotyczą właścicieli nieruchomości wielolokalowych (np. spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe). W tych przypadkach, aby zastosować zwolnienie należy wykazać numery kart z podziałem na lokale;
- w dolnej części załącznika należy każdorazowo wskazać miejscowość, datę oraz złożyć podpis. W przypadku złożenia kilku załączników należy na każdym z nich wskazać miejscowość, datę oraz złożyć podpis.
Jak prawidłowo wypełnić część D.1. deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku zastosowania zwolnienia?
W kolumnie c w części D.1. należy wskazać liczbę osób, którym nie przysługuje zwolnienie, tj. liczbę osób, na podstawie której należy obliczyć wysokość opłaty. W kolumnie d należy wpisać liczbę osób objętych zwolnieniem, tj. każdą szóstą i kolejną osobę wchodzącą w skład rodziny wielodzietnej. Dla tych osób nie należy obliczać opłaty, jednak muszą być one wykazane w deklaracji. Opłata stanowi iloczyn wartości z kolumny „c” i „e”.
Przykład 1: Na nieruchomości zamieszkuje rodzina 8-osobowa i każda z osób posiada Kartę Dużej Rodziny. Część D.1. deklaracji należy wypełnić w następujący sposób:
Ponadto do deklaracji należy dołączyć załącznik DOP-3, w którym należy wskazać numery Kart Dużej Rodziny wszystkich 8 osób.
Przykład 2: Na nieruchomości znajdują się 2 lokale. W pierwszym zamieszkuje rodzina 5-osobowa, a w drugim rodzina 8-osobowa. Każda z osób posiada Kartę Dużej Rodziny. W takim przypadku część D.1. deklaracji należy wypełnić w następujący sposób:
Ponadto do deklaracji należy dołączyć załącznik DOP-3, w którym należy wskazać numery Kart Dużej Rodziny wszystkich członków rodziny 8-osobowej. Nie ma potrzeby podawania numerów Kart Dużej Rodziny członków rodziny 5-osobowej, gdyż nie spełnia ona warunków do otrzymania zwolnienia (liczba osób w tej rodzinie jest mniejsza niż 6).
Przykład 3: Na nieruchomości znajduje się 10 lokali - 8 z nich to lokale 2-osobowe, w dziewiątym zamieszkuje rodzina 6-osobowa, a w dziesiątym rodzina 10-osobowa. Każda osoba posiada Kartę Dużej Rodziny. W takim przypadku część D.1. deklaracji należy wypełnić w następujący sposób:
Ponadto do deklaracji należy dołączyć załącznik DOP-3, w którym należy wskazać numery Kart Dużej Rodziny wszystkich członków rodziny 6-osobowej i rodziny 10-osobowej. Jeśli osoby z lokali 2-osobowych posiadają Karty Dużej Rodziny, nie ma potrzeby podawania ich numerów, gdyż nie spełniają ona warunków do otrzymania zwolnienia (liczba osób w tych rodzinach jest mniejsza niż 6).
Przykład 4: Na nieruchomości zamieszkuje rodzina 10-osobowa, ale tylko 8 osób posiada Kartę Dużej Rodziny. W takim przypadku część D.1. deklaracji należy wypełnić w następujący sposób:
Ponadto do deklaracji należy dołączyć załącznik DOP-3, w którym należy wskazać numery Kart Dużej Rodziny wszystkich 8 osób, które posiadają Kartę Dużej Rodziny.
Metryka
- opublikował: Magdalena Kostowieckadata publikacji: 2021-12-30 13:13
- zmodyfikował: Magdalena Kostowieckaostatnia modyfikacja: 2021-12-30 13:16